Cyfrowobezpieczni
„OPOLE MOVIE: Bezpieczni w sieci!” PDF Drukuj Email

BEZPIECZNI W SIECI

Uczniowie kl II A brali udział w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy pod hasłem OPOLE MOVIE: Bezpieczni w sieci!”

Inicjatywa była skierowana w pierwszej kolejności do dzieci w wieku szkolnym.

W dobie ekspansji technologii komunikacyjnej w nasze życie – jest pogłębienie świadomości uczestników na zagrożenia związane z użytkowaniem internetu (cyberprzemoc, stalking, uzależnienia, niebezpieczne treści itd.) oraz pomoc w radzeniu sobie z nimi.

Nasi uczniowie obejrzeli projekcje filmów animowanych Krasnoludki 2.0, które – poprzez zabawę – przestrzegą młodych internautów przed nieroztropnymi sposobami korzystania z sieci. Po pokazach odbyły się warsztaty, których celem było wzmocnienie edukacyjnego przekazu.

Krasnoludki 2.0 to zestaw filmów animowanych (trwających ok. 6-8 min. każdy), przygotowanych w ramach projektu KURSOR. Animacje w lekki i dowcipny sposób pokazują wybrane zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć wszyscy korzystający z nowoczesnych technologii. Wszystkie filmy nawiązują do powszechnie znanych baśni – pozwala to dotrzeć zarówno do najmłodszych jak i do nieco starszych użytkowników internetu.

Naszym zdaniem „lekcje w kinie”, a zatem połączenie filmowej rozrywki z wartościowym przekazem to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów myślowych i promocję wiedzy dotyczącej najnowszych przemian kulturowych i społecznych wynikających z przemożnego wpływu nowych mediów i technologii cyfrowej na naszą codzienność.

Małgorzata Dobrowolska

Anna Pańków

Komiks - sieciaki.pl PDF Drukuj Email

Prace z zajęć świetlicowych pt." Bezpieczny internet" - uczniowie tworzyli komiks dotyczący bezpiecznego korzystania z internetu.

Organizator: Anna Pańków

Netykieta PDF Drukuj Email

Netykieta – zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci.

Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób jej nieprzestrzegających, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, na przykład zgłoszeniem nadużycia do działu abuse i odcięciem „niegrzecznego” osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora.

Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.

10 zasad dobrego zachowania w internecie

Netykieta może być określona w różny sposób, każdy może inaczej ją porządkować bądź dostosować do działania danego serwisu, określając zasady przyzwoitego zachowania w regulaminie. Niemniej jednak, warto na początku przekazać dzieciom 10 podstawowych zasad dobrego zachowania w internecie. Osobiście określiłabym je tak (wiele podobnych znajdziecie na pewno w internecie):

1. Dbaj o język. Nie używaj wulgaryzmów.
2. Staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego. Nie nadużywaj liter drukowanych. Nie zniekształcaj słów.
3. Nie obrażaj innych w internecie. Pamiętaj, że każdy ma prawo do własnego zdania, nawet jeśli jest ono inne od naszego.
4. Dbaj o swoje dane i o dane innych użytkowników. Nigdy nie podawaj informacji zawierających adresy, telefony, jeśli ktoś Ci na to nie dał przyzwolenia.
5. Nie zasypuj innych powtórkami treści bądź zbędnymi linkami, mailami zawierającymi reklamy czy informacje nieużyteczne.
6. Nie przesyłaj „łańcuszków szczęścia”, nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości.
7. Nie kopiuj czyjejś własności: tekstów czy fotografii, a jeśli już to robisz, pamiętaj aby podać źródło.
8. Nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia i nie przekazuj ich dalej. Mogą one zawierać treści niedozwolone oraz ściągać wirusy na Twój komputer.
9. Staraj się nie łamać prawa. Nie namawiaj innych do popełniania czynów niedozwolonych. Sam staraj się kontrolować, co robisz w internecie i w razie wątpliwości zapytaj kogoś dorosłego o opinię.
10. Jeśli coś Cię zaniepokoiło w internecie, nie czekaj, zgłoś to rodzicom bądź komuś dorosłemu.

Warto wiedzieć! - co i jak w Internecie PDF Drukuj Email

Zasady Bezpieczeństwa - sieciaki.pl

1. Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

2. Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

4. Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

5. Korzystaj z umiarem z internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Konkurs plastyczny - cyfrowobezpieczni PDF Drukuj Email

Fotorelacja z konkursu plastycznego promującego bezpieczne korzystanie z Internetu. Prace wykonali uczniowie klas 4-6 podczas zajęć plastycznych.

Dyplomy otrzymali:

Martyna Cadler, Zuzanna Dzięcioł, Sara Wenda, Aleksandra Hebda, Magdalena Sinkowska, Anna Gwiazda, Emilia Hanack, Tobiasz Matuszok, Elizabeth Prusko, Katarzyna Pstraś, Weronika Rawa

Organizator: Anna Dubiel

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>