Dzień Kobiet - 8 marca PDF Drukuj Email

Czym byłby świat bez kobiet – matek, babć, żon, córek? Każdy z nas wiele im zawdzięcza. Dlatego 8 marca, w Dzień Kobiet, warto pokazać, że o nich pamiętamy. Na pewno ucieszą się z drobnego podarunku, ale miłym gestem będą choćby życzenia – dlatego też chcieliśmy życzyć wszystkim kobietom tym małym i dużym wiele uśmiechu na twarzy, siły i wiary w siebie oraz spełnienia najskrytszych marzeń… świat bez Was byłby inny ….

Nie wierzycie??

No to parę faktów!

Większość wykształconych ludzi słyszała o Marie Skłodowskiej-Curie czy Jane Goodall. Ale na każdą badaczkę, której praca jest doceniana i znana, przypada tysiące takich, których nazwiska pamiętają tylko nieliczni i takie, których nazwiska zostały celowo zapomniane.

Oto kobiety nauki, które zmieniły świat - dzięki nim łatwiej diagnozujemy i leczymy choroby, wiemy z czego składa się Słońce i potrafimy wysłać w kosmos potężne rakiety.

* ilustracje wykonane podczas zajęć świetlicowych przez uczniów PSP10 w Opolu.

1. May-Britt Moser - dzięki niej wiemy, jak mózg tworzy mapę otoczenia

2. Florence Bascom - pomogła nam zrozumieć, jak tworzą się góry

3. Marjory Stoneman Douglas - walczyła o przyrodę, równość i prawa kobiet

4. Maria Skłodowska-Curie - zdobyła dwa Noble

5. Cecilia Payne-Gaposchkin - wytłumaczyła, z czego zbudowane jest Słońce

6. Rita Levi-Montalcini - autorka przełomowych badań nad układem nerwowym

7. Katherine Johnson - sprowadzała astronautów na Ziemię

8. Rosalyn Yalow - opracowała kluczową technikę diagnozowania poważnych chorób i defektów

9. Patricia Bath - jej wynalazek pomaga leczyć poważną chorobę wzroku

10. Francoise Barre-Sinoussi - dzięki niej wiemy, co powoduje AIDS

Z całą pewnością wszyscy słyszeli o kobietach, które wkładają w swoją pracę całe serce i dzięki nim jesteśmy odpowiednio wykształceni, wysportowani i nie tylko… oto, co o nich mówią nasi uczniowie:

• „… bez nich nasze ciała nie byłyby wysportowane i giętkie, a ręce sięgałyby po samą ziemię”
  • „…dzięki niej możemy śmiało powiedzieć: „muzyka - nosisz ją w sobie”
  • „…dzięki nim nie łamiemy naszych języków podczas zagranicznych wakacji”
  • „…są takie dni, kiedy nie chcemy wyjść ze szkoły"
  • „…trudno było to zrozumieć, ale to prawda, że książki maja duszę”
  • „…to dzięki nim tak łatwo stawiamy pierwsze kroki w szkole, a nauka często przypomina zabawę”
  • „…bez naszych polonistek w towarzystwie byśmy milczeli”
  • „...tych Pań prawie wcale nie widujemy, one jak ten „świstak” siedzą i przekładają papierki”
  • „…lubimy to! doświadczenia i eksperymenty – czasami włosy stają dęba”
  • „…dyscyplina, systematyczność i porządek w naszych głowach, chłopcy mówią, że gdyby jej zabrakło, to w szkole panowałby chaos”
  • „…spokój i zrozumienie, te Panie wiedzą, co siedzi w mojej głowie”
  • „…bez nich nasza szkoła nie byłaby czysta i porządna”

Wszystkim Paniom pracującym w PSP 10 w Opolu bardzo dziękujemy! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet życzą uczniowie i męskie grono pedagogiczne.

mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu12040

Twoje IP: 54.166.203.17