Profilaktyka wszawicy PDF Drukuj Email

Opole, dnia 25.10.2017 r.

Rodzice uczniów PSP nr 10 w Opolu

Apelujemy o sprawdzanie dzieciom głów  – działajmy profilaktycznie!

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

-  związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów;

-  używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów;

-  codzienne czesanie i szczotkowanie włosów;

-  mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu;

-  wyposażenie dzieci w środki higieniczne (np. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów);

-  systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów.

W chwili zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować preparaty (dostępne w aptekach), które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie.

Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10) w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

W przypadku wszawicy należy pamiętać o odkażeniu poduszek. Można je wyprać w gorącej wodzie (powyżej 50oC) lub wysuszyć strumieniem gorącego powietrza z suszarki. Suszenie warto zastosować w przypadku koców i pluszowych zabawek. Bieliznę osobistą i pościelową można po wypraniu wygotować przez 10-15 minut. Ubrania, których nie można prać w gorącej wodzie, należy wyprasować żelazkiem rozgrzanym do 250oC, zwracając szczególną uwagę na szwy i fałdy. Pozostałe przedmioty należy na 10 dni zamknąć w szczelnych, plastikowych workach.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosówktórą wykonują rodzice lub opiekunowie i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Przewodniczący Rady Rodziców

PSP nr 10 w Opolu